ul. Botaniczna 77
65-392 Zielona Góra

ZSZ PBO Zielona Góra

Zespół Szkół Zawodowych PBO

Co roku przy okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania  nauczyciele naszej szkoły wprowadzają uczniów w fascynujący świat książek. W tym roku miłą niespodziankę sprawiła nam p. Ewa Rawa – Lubuski Kurator Oświaty, odwiedzając nas w tym dniu. Pani Kurator zwróciła się do uczniów podkreślając wagę czytania i pytając o ich czytelnicze zainteresowania. Serdecznie dziękujemy za wsparcie naszych działań popularyzujących czytelnictwo w szkole.

Wydarzenie zorganizowała bibliotekarka Mirosława Sobecka przy wsparciu polonistki Jolanty Wiśniewskiej z udziałem nauczycieli szkoły biorących udział w głośnym czytaniu.

Oto lista książek zaproponowanych przez bibliotekę do głośnej lektury:

Brockman J., Co napawa nas optymizmem

Burgess M., Ćpun

Collins S., Igrzyska śmierci

Green J., W śnieżną noc

Grzesiuk S., Boso ale w ostrogach

Hasek J., Przygody dobrego wojaka Szwejka

King S., Cujo

King S., Zielona mila

Krall H., Zdążyć przed Panem Bogiem

Lilienfeld S., 50 wielkich mitów psychologii popularnej

Macneal D., Robale rządzą światem

Moczarski K., Rozmowy z katem

Moller S., Polska da się lubić

Rowling J.K., Harry Potter i kamień filozoficzny

Sapkowski A., Miecz przeznaczenia

Sapkowski A., Wieża jaskółki

Tokarczuk O., Bieguni

 

 

 

 

26 września z okazji Dnia Języków Obcych, uczniowie klas branżowych i technikum wzięli udział w konkursach z wiedzy o krajach anglojęzycznych na platformie Kahoot. Biblioteka pokazała wystawkę książek w językach obcych, na której można było dowiedzieć się o zaletach czytania książek w oryginale. Wydarzenie organizowały nauczycielki języków obcych panie Agata Waltrowska, Alicja Siuta  oraz bibliotekarka Mirosława Sobecka.

Podobnie jak cała Polska również i my postanowiliśmy świętować rok Stanisława Moniuszki, kompozytora „Halki” i „Strasznego dworu”, dyrygenta i organisty. Rozpoczęliśmy 13 listopada, Tygodniem Stanisława Moniuszki w naszej szkole. Inauguracją obchodów było wyjście klasy 1ta na koncert do Filharmonii Zielonogórskiej. Przez cały tydzień można było oglądać wystawę o życiu i twórczości muzyka. Na drzwiach do klas zawisły cytaty z najbardziej znanych arii operowych oraz pieśni Moniuszki. Szkolny radiowęzeł na przerwach nadawał fragmenty muzyki, na tę okazję przygotowana została prezentacja Moniuszko wczoraj i dziś  pokazywana na parterze szkoły. Zwycięzcy  konkursu rysunkowego otrzymali nagrody książkowe.

Inicjatorem obchodów była biblioteka szkolna – p. Mirosława Sobecka, przy współpracy z p. Agatą Waltrowską i Jolantą Wiśniewską.

30 września nauczyciele w naszej szkole promowali lektury i głośne czytanie. Taka forma promocji literatury jest potrzebna, szczególnie w czasach, kiedy młodzież coraz rzadziej sięga po książki niebędące lekturami szkolnymi, a głośne czytanie w domach wypierane jest przez kontakt z komputerem. Czytane były rozmaite książki: „Życie z pasja”K. Abrahama, „Lek na śmierć” J. Dashnera, „Korona śniegu i krwi” E.Cherezińskiej, „Mały Książę” A.Saint-Exupery, Biblia, „Historie niewiarygodne” J.Herlingera, „Sprawiedliwość owiec” L.Swann, „Sklepik z marzeniami” S.Kinga, „Boso ale w ostrogach” St.Grzesiuka.  Biblioteka dziękuje wszystkim za wprowadzanie uczniów w fascynujący świat książki.

12 czerwca obchodziliśmy Święto Wolnych Książek. Z tej okazji oprócz uwalniania książek w szkole i quizu czytelniczego, zorganizowaliśmy  wyjście do filii WiMBP im.C.K. Norwida w Szpitalu Wojewódzkim  w Zielonej Górze. Tam zostawiliśmy książki dla czytelników dorosłych. Dla dzieci przebywających na leczeniu przygotowaliśmy zabawkowe zakładki do książek, które zanieśliśmy na Oddział dziecięcy, tam też w ramach rozrywki, nasi wolontariusze Gabrysia, Kamila, Paulina i Jonatan zagrali z młodymi pacjentami w Bingo!   

Za współpracę dziękujemy bibliotekarce p. Ewie Tetztaw, która bardzo serdecznie nas przyjęła, pokazała bibliotekę i była przewodnikiem po szpitalu.
Organizatorkami Dnia były: Mirosława Sobecka, Jolanta Wiśniewska i Magda Andrzejewska.

Scrabble uczą podejmowania strategicznych decyzji, radzenia sobie ze stresem, a przy tym są świetną rozrywką.  13 kwietnia odbyła się pierwsza seria rozgrywek turniejowych szkolnej ligi scrabblistów. Mistrzami zostali: Mateusz Kuszek 1a i Tomasz Hybner z 2b. Druga pozycja to Klaudia Nojszewska i Kinga Gawrońska z 3Tb, trzecie miejsce Piotr Kamiński i Szymon Gładysz z 1b. Zwycięzcom gratulujemy. Chętnych zapraszamy do rozgrywek w drugiej serii już w maju.

Opiekunką ligi scrabble w szkole jest polonistka p. Jolanta Bałacka, współorganizatorką turnieju była p. Mirosława Sobecka – bibliotekarka.

8 lutego odbył się kolejny już Szkolny Festiwal Kulinarny, propagujący zdrowe nawyki żywieniowe. W tym roku zgodnie z hasłem przewodnim potrawy konkursowe przygotowane były z produktów pochodzących z domowych spiżarni. Uczestnicy przynieśli własne przetwory (kiszonki, marynaty, dżemy, konfitury, kompozycje warzyw w słoiku, zaprawy). Do dyspozycji mieli oliwę, jogurt, śmietanę, przyprawy, miód. Oprócz tego był konkurs indywidualny na najlepsze ciasto i przetwory.

Klasy reprezentowały drużyny składające się z trzech osób.

I miejsce - klasa IV Ta

II miejsce – klasa I Ta

III miejsce – klasa II Ta

IV miejsce – klasa 2 B

Nagrody indywidualne za najlepsze przetwory i ciasta otrzymali:

I miejsce Piotr Kamiński, Sebastian Luptowicz

II miejsce Angelika Bąk, Paulina Augustyniak

III miejsce Magda Mielczarek, Sandra Szulc

IV miejsce Daria Szkoda, Klaudia Kustra.

Również publiczność uczestniczyła we wspólnej zabawie biorąc udział w konkursach i quizach, poszerzających wiedzę o zdrowej żywności i dobrych nawykach żywieniowych.

Organizatorzy - Mirosława Sobecka, Sylwia Szymanowska, Jolanta Wiśniewska, dziękują wszystkim za zaangażowanie i udział w imprezie.

Zawodowcy

Poprawa dostępności oraz warunków kształcenia zawodowego w mieście Zielona Góra.

Początek strony