ul. Botaniczna 77
65-392 Zielona Góra

ZSZ PBO Zielona Góra

Zespół Szkół Zawodowych PBO

Podsumowaniem miesiąca bibliotek szkolnych było ogłoszenie konkursu bibliotecznego "Wszystko, co mądre powiedział już ktoś inny",w którym trzeba było wykazać się znajomością cytatów lub umieć odnaleźć autora. 8 listopada na apelu nagrodzeni książkami zostali zwycięzcy konkursu, którzy oprócz wiedzy wykazali się najlepszym refleksem i jako pierwsi dostarczyli karty odpowiedzi. Byli to Karolina Czerwienka, Paulinka Dziobek i Dawid Karbownik. Gratuluje organizatorka konkursu Mirosława Sobecka.

2 października, zgodnie z mottem konkursu będącym cytatem z Wisławy Szymborskiej "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła", bawiliśmy się w odgadywanie tytułów książek, po wysłuchaniu ich fragmentów. W konkursie uczestniczyły trzyosobowe drużyny z 7 klas. Miedzy poszczególnymi rundami uczestnicy i publiczność odpowiadała na pytania quizu literackiego. Zwycięstwo należało do klasy II Ta, drugie miejsce zajęła klasa II B, trzecie miejsce przypadło klasie IV Ta. Zwycięskie drużyny nagrodzone zostały książkami i dyplomami, wszyscy otrzymali zakładki do książek. Fragmenty powieści czytała Gabrysia Ślecka z kl. II Ta. Konkurs przygotowany  przez polonistkę  Jolantę Wiśniewską i bibliotekarkę  Mirosławę Sobecką był kolejnym wydarzeniem wpisującym się w obchodzony w październiku Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Dla szkolnej biblioteki to znakomita okazja do popularyzacji czytelnictwa. Nauczyciele chętnie włączyli się do zaproponowanych przez bibliotekarza działań, czytając uczniom na lekcjach wybrane fragmenty książek. Uczniowie również czytali głośno, tak jak np. klasa 2A dokumentację techniczną. W szkolnym radiowęźle nagrano fragmenty „Gwiezdnych wojen” i „Love story” w wydaniu dźwiękowym. W obsadzie „Gwiezdnych wojen” znaleźli się pp. Dariusz Polaczek – Lord Vader, Krzysztof Uhman- Komandor, Mirosława Sobecka – narrator i jako gość specjalny p. dyrektor Katarzyna Niedźwiecka – księżniczka Leia. W obsadzie „Love story” znaleźli się pp. Małgorzata Mejza – narrator, Ewa Awińska – Jenny, Adam Rzepka – doktor Sheppard i Marek Piątak – Olivier. Marek był również realizatorem nagrania a pomagał mu drugi szkolny radiowiec Adrian Blajer, obydwaj są uczniami klasy 2A. Szkolny radiowęzeł emitował również zagadki  literacko-muzycznej; trzeba było po wysłuchaniu muzyki do filmu odpowiedzieć na podstawie jakiej książki powstał.

Organizator Dnia dziękuje serdecznie wszystkim za współpracę :)

22 września odbył się pierwszy w tym roku Przystanek Literacki, cykliczna impreza promująca czytanie i dobrą. literaturę. Tym razem przybliżyliśmy uczestnikom „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Poza lekturą fragmentów dramatu, w wykonaniu Karoliny Czerwienki oraz p. Jolanty Wiśniewskiej, uczniowie zobaczyli wystąpienie pary prezydenckiej na inauguracji Narodowego czytania w Warszawie oraz obejrzeli zrealizowany w lekkiej konwencji, krótki film o St. Wyspiańskim.

Przystanki Literackie realizują pp. Jolanta Wisniewska (polonistka)   i Mirosława Sobecka (bibliotekarka).

To tytuł wystawy, którą biblioteka inauguruje nowy rok szkolny. Składają się na nią reprodukcje oryginalnych gazet codziennych z okresu II wojny światowej. Na podstawie artykułów prasowych możemy prześledzić narastający niepokój, zobaczyć nagłówki mówiące o samym wybuchu wojny oraz prześledzić jej przebieg do 31 września. Najbardziej poruszające jest chyba to, że z perspektywy czasu widzimy, iż życie toczyło się dalej, zamieszczano drobne ogłoszenia i informacje np. o pogodzie. Na wystawie wykorzystano również materiały udostępnione dzięki uprzejmości Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Zielonej Górze.

Zaproponowała nam Weronika Dobrowolska (studentka UZ) i poprowadziła warsztaty rysowania komiksów dla początkujących. Efekty pracy grupy scenarzystów i rysowników zobaczymy na wystawie Galerii Pakamera jeszcze w marcu. Warsztaty o tej tematyce odbędą się również dla uczniów naszego Internatu. Zapraszamy. Naprawdę warto. Zobacz to na Facebooku

22 grudnia 2015 r. Ostatni dzień w szkole przed feriami świątecznymi to tradycyjne klasowe wigilie, a także  w tym roku, Zimowy konkurs kulinarny. Przy dźwiękach kolęd odbywały się konkursy i degustacje. Nagrodę za najlepsze ciasto, choć konkurencja była duża i jury nie miało łatwego zadania, otrzymała Kinga Gawrońska z kl. 1ta. Kolejno drugie miejsce zajęli Staszek Petryk z kl. 3ta, a trzecie Dawid Jarmołowicz z kl. 2b. Najlepiej ozdobiła świąteczne pierniczki drużyna  z klasy 3a – Patryk Daszkiewicz i Patryk Olesiński, drugie miejsce zajęli Mateusz Kiszkowski  i Kuba Cyptor z kl. 1ta, a trzecie Piotr Szmagier i Krzysztof Kostrzewa z 2b. najładniejszą aranżację świątecznego stołu przygotowały Karolina Czerwienka i Karolina Matera z kl. 2ta, drugie miejsce zdobyły Natalia Piwecka i Joasia Czerkawska z kl. 3ta, a trzecie Karolina Iks i Klaudia Pieńkosz z kl. 4 ta.

Zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji na szkolnej stronie FB.

 

Początek strony