ul. Botaniczna 77
65-392 Zielona Góra

ZSZ PBO Zielona Góra

Zespół Szkół Zawodowych PBO

30 września nauczyciele w naszej szkole promowali lektury i głośne czytanie. Taka forma promocji literatury jest potrzebna, szczególnie w czasach, kiedy młodzież coraz rzadziej sięga po książki niebędące lekturami szkolnymi, a głośne czytanie w domach wypierane jest przez kontakt z komputerem. Czytane były rozmaite książki: „Życie z pasja”K. Abrahama, „Lek na śmierć” J. Dashnera, „Korona śniegu i krwi” E.Cherezińskiej, „Mały Książę” A.Saint-Exupery, Biblia, „Historie niewiarygodne” J.Herlingera, „Sprawiedliwość owiec” L.Swann, „Sklepik z marzeniami” S.Kinga, „Boso ale w ostrogach” St.Grzesiuka.  Biblioteka dziękuje wszystkim za wprowadzanie uczniów w fascynujący świat książki.

12 czerwca obchodziliśmy Święto Wolnych Książek. Z tej okazji oprócz uwalniania książek w szkole i quizu czytelniczego, zorganizowaliśmy  wyjście do filii WiMBP im.C.K. Norwida w Szpitalu Wojewódzkim  w Zielonej Górze. Tam zostawiliśmy książki dla czytelników dorosłych. Dla dzieci przebywających na leczeniu przygotowaliśmy zabawkowe zakładki do książek, które zanieśliśmy na Oddział dziecięcy, tam też w ramach rozrywki, nasi wolontariusze Gabrysia, Kamila, Paulina i Jonatan zagrali z młodymi pacjentami w Bingo!   

Za współpracę dziękujemy bibliotekarce p. Ewie Tetztaw, która bardzo serdecznie nas przyjęła, pokazała bibliotekę i była przewodnikiem po szpitalu.
Organizatorkami Dnia były: Mirosława Sobecka, Jolanta Wiśniewska i Magda Andrzejewska.

Scrabble uczą podejmowania strategicznych decyzji, radzenia sobie ze stresem, a przy tym są świetną rozrywką.  13 kwietnia odbyła się pierwsza seria rozgrywek turniejowych szkolnej ligi scrabblistów. Mistrzami zostali: Mateusz Kuszek 1a i Tomasz Hybner z 2b. Druga pozycja to Klaudia Nojszewska i Kinga Gawrońska z 3Tb, trzecie miejsce Piotr Kamiński i Szymon Gładysz z 1b. Zwycięzcom gratulujemy. Chętnych zapraszamy do rozgrywek w drugiej serii już w maju.

Opiekunką ligi scrabble w szkole jest polonistka p. Jolanta Bałacka, współorganizatorką turnieju była p. Mirosława Sobecka – bibliotekarka.

8 lutego odbył się kolejny już Szkolny Festiwal Kulinarny, propagujący zdrowe nawyki żywieniowe. W tym roku zgodnie z hasłem przewodnim potrawy konkursowe przygotowane były z produktów pochodzących z domowych spiżarni. Uczestnicy przynieśli własne przetwory (kiszonki, marynaty, dżemy, konfitury, kompozycje warzyw w słoiku, zaprawy). Do dyspozycji mieli oliwę, jogurt, śmietanę, przyprawy, miód. Oprócz tego był konkurs indywidualny na najlepsze ciasto i przetwory.

Klasy reprezentowały drużyny składające się z trzech osób.

I miejsce - klasa IV Ta

II miejsce – klasa I Ta

III miejsce – klasa II Ta

IV miejsce – klasa 2 B

Nagrody indywidualne za najlepsze przetwory i ciasta otrzymali:

I miejsce Piotr Kamiński, Sebastian Luptowicz

II miejsce Angelika Bąk, Paulina Augustyniak

III miejsce Magda Mielczarek, Sandra Szulc

IV miejsce Daria Szkoda, Klaudia Kustra.

Również publiczność uczestniczyła we wspólnej zabawie biorąc udział w konkursach i quizach, poszerzających wiedzę o zdrowej żywności i dobrych nawykach żywieniowych.

Organizatorzy - Mirosława Sobecka, Sylwia Szymanowska, Jolanta Wiśniewska, dziękują wszystkim za zaangażowanie i udział w imprezie.

W tym roku biblioteka oraz pedagog szkolny wspólnie włączyli się do lokalnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2018. W szkole obejrzeć można było wystawę poświęconą zagadnieniom bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie otrzymali dodatkowe informacje w postaci ulotek. Pedagog Małgorzata Mejza na zajęciach w klasach zwracała szczególną uwagę na problemy związane z bezpieczeństwem w Intercenie.

Zaświadczenie bezpieczny internet

Podsumowaniem miesiąca bibliotek szkolnych było ogłoszenie konkursu bibliotecznego "Wszystko, co mądre powiedział już ktoś inny",w którym trzeba było wykazać się znajomością cytatów lub umieć odnaleźć autora. 8 listopada na apelu nagrodzeni książkami zostali zwycięzcy konkursu, którzy oprócz wiedzy wykazali się najlepszym refleksem i jako pierwsi dostarczyli karty odpowiedzi. Byli to Karolina Czerwienka, Paulinka Dziobek i Dawid Karbownik. Gratuluje organizatorka konkursu Mirosława Sobecka.

2 października, zgodnie z mottem konkursu będącym cytatem z Wisławy Szymborskiej "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła", bawiliśmy się w odgadywanie tytułów książek, po wysłuchaniu ich fragmentów. W konkursie uczestniczyły trzyosobowe drużyny z 7 klas. Miedzy poszczególnymi rundami uczestnicy i publiczność odpowiadała na pytania quizu literackiego. Zwycięstwo należało do klasy II Ta, drugie miejsce zajęła klasa II B, trzecie miejsce przypadło klasie IV Ta. Zwycięskie drużyny nagrodzone zostały książkami i dyplomami, wszyscy otrzymali zakładki do książek. Fragmenty powieści czytała Gabrysia Ślecka z kl. II Ta. Konkurs przygotowany  przez polonistkę  Jolantę Wiśniewską i bibliotekarkę  Mirosławę Sobecką był kolejnym wydarzeniem wpisującym się w obchodzony w październiku Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Początek strony