ul. Botaniczna 77
65-392 Zielona Góra

ZSZ PBO Zielona Góra

Zespół Szkół Zawodowych PBO

W pracowni ceramicznej Małgorzaty Bukowicz

Pani Małgorzata Bukowicz zaprosiła nas do pracowni W Domu Harcerza na warsztaty ceramiczne. W ciągu dwóch wizyt udało nam się podpatrzeć jak powstają ceramiczne cudeńka. Zobaczyliśmy zarówno prace uczniów jak i prace p. Bukowicz przygotowywane na zbliżającą się jej wystawę w Muzeum Ziemi Lubuskiej. W trakcie zajęć poznaliśmy historię ceramiki, usłyszeliśmy o technikach pracy z gliną, no i co najważniejsze sami mogliśmy spróbować coś zrobić. Efektem naszych prac były ceramiczne miseczki, naczynia i figurki. Ceramika to technika wymagająca cierpliwości,  dlatego musieliśmy czekać, aż naczynia wyschną odpowiednio, dopiero wtedy można było na następnych zajęciach pokryć je szkliwem i zostawić do wypalenia w piecu ceramicznym. Efekty naszych działań obejrzeć można w gablocie w czytelni bibliotecznej.

W pracowni rzeźbiarza Roberta Tomaka

Kolejny etap naszych zajęć to wizyta w pracowni rzeźby. Pan Tomak opowiadał o swojej twórczości i drodze, która go do tej pracy zaprowadziła. Usłyszeliśmy o jego fascynacjach w sztuce i twórczej pracy, oraz … kłopotach z modelkami pozującymi do kolejnych prac. Mieliśmy również możliwość zobaczenia jak postępują prace nad najnowszą realizacją artysty – pomnikiem Matki Sybiraczki. Widzieliśmy wiele innych prac lub ich modele stojące w pracowni. Pan Tomak opowiadał również o technikach rzeźbiarskich. Na zakończenie wizyty otrzymaliśmy katalog artysty do szkolnych zbiorów bibliotecznych.

Teatr od kulis

Zwiedzanie teatru rozpoczęliśmy od sceny głównej – naszą przewodniczką po świecie iluzji teatralnej była pani Aneta Michałowska, która pełni funkcję specjalisty do spraw reklamy i promocji spektakli. Dzięki jej życzliwości mogliśmy zajrzeć w każdy kąt teatru. Obejrzeliśmy nie tylko kulisy i dekoracje do najnowszej sztuki – Kwartet R. Harwooda, ale także byliśmy w podziemiach oglądając zapadnię sceniczną, widzieliśmy pomieszczenia akustyków i reżyserkę. Zajrzeliśmy do teatralnej pracowni stolarskiej, gdzie wre praca nad scenografiami do kolejnych spektakli. Weszliśmy do pracowni krawieckiej i oglądaliśmy kostiumy teatralne – ta część wyprawy spotkała się z dużym uznaniem żeńskiej części uczestników J. Mogliśmy zobaczyć garderoby, w których aktorzy przygotowują się do występów i odpoczywają w przerwach. Po drodze odwiedziliśmy sekretarza literackiego teatru oraz teatralne archiwum, gdzie przechowywane są materiały dokumentalne do wszystkich spektakli a także plakaty, programy teatralne oraz rysunki np. kostiumów. Na zakończenie tej intensywnej części wyprawy (cztery kondygnacje teatru pokonaliśmy kilka razy przemykając się pośród remontujących teatr ekip) dotarliśmy do impresariatu. Tam pani Aneta pokazała nam lalki teatralne i przybliżyła ich historię.

W zielonogórskim muzeum

Po wizytach w pracowniach artystów przyszedł czas na odwiedziny w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Obejrzeliśmy tam m.in. wystawę prac Małgorzaty Bukowicz inspirowanych jej pobytami we Włoszech. Były to zarówno prace ceramiczne (niektóre oglądalismy jeszcze w pracowni) jak i  rysunki oraz fotografie. Tytuł wystawy to Italomania. Widzieliśmy również ekspozycję pięknych fotografii autorstwa Stanisława Fitaka Moja Wenecja. Ciekawa była wystawa pt. Pałace ziemskiej cierpliwości - Trasa 1 – Polska Christiana Grovermanna – artysta sfotografował .. przystanki autobusowe. Przy okazji zwiedziliśmy również muzeum tortur oraz dział winiarstwa.

Zawodowcy

Poprawa dostępności oraz warunków kształcenia zawodowego w mieście Zielona Góra.

Początek strony