ul. Botaniczna 77
65-392 Zielona Góra

ZSZ PBO Zielona Góra

Zespół Szkół Zawodowych PBO

Dnia 26.11.2008 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące praw człowieka oraz zagranicznych misji wolontariuszy. Spotkanie odbyło się w sali nr. 28 i prowadzone było od 8.00-14.50.
Pani prowadząca zajęcia rozmawiała z uczniami otwarcie i przyjaźnie. Młodzież wraz z nią siedziała w kółku ( dla lepszego kontaktu wzrokowego ) i słuchała nawzajem swoich opowiadań. Wolontariuszka przestawiła plakat, który ukazywał postać 11- letniego Aszika, mieszkającego w Pakistanie.

Zdziwienie wywołała informacja, że ten młody chłopak w wieku 5 lat pracował ! I to nie mało ..., bo sześć dni w tygodniu po 12-16 h za 1,30$ za wyprodukowanie tysiąca cegieł, a robił to po to, by spłacić dług.

Po tej opowieści grupa zaczęła się zastanawiać, czy Aszik był szczęśliwy ? Stwierdzono jednogłośnie -''NIE'', ponieważ zabrano mu dzieciństwo. Dziecko w tym wieku powinno się bawić, śmieć i rozrabiać, a nie pracować, by spłacić dług rodziców ! Mowa tu jest o łamaniu praw człowieka. Pani przytoczyła również wątek z lektury pt: ''Zbrodnia i kara'' i powiedziała ogółem co się tam wydarzyło. Kolejnym etapem spotkania był podział uczniów na 2-3 osobowe grupy. Zadaniem każdej z nich było napisać na papierze co my możemy zrobić by poprawić sytuację Aszika z Pakistanu (jutro, za miesiąc,  przyszłości).
Sądzimy, iż te warsztaty dały nam wiele do myślenia. O łamaniu praw człowieka mówi się w miarę dużo, ale czy robi się coś, by złamać tę hańbę u innych ? Wniosek- nie myślmy tylko o sobie, ale także o innych i starajmy się im pomóc, wystarczy niewiele, ale pamiętajmy, że ''kropla drąży skałę''.

mt_gallery:

 Uwaga: Już niedługo artykuł o akcji i wywiad!!!

A oto oczekiwany wywiad

{slide=Wywiad z gościem}

1.Jak się pani nazywa ?
  -Anna Czyżewska.
2.Ile lat i gdzie pani prac ?
  -Od trzech lat jestem w Polskiej Akcji Humanitarnej, a pracuję tam gdzie ludzie potrzebują uśiadamiania.
3.Kim pani jest z zawodu ?
  -Z wykształcenia jestem etnognafką.
4.Ile już miała spotkań z młodzieżą i  w jakich szkołach ?
  -Oj ... Dużo ich było. Byłam w wielu szkołach ( w Warszawie, Radamiu, Płocku, Lubaczewie )lecz w Zielonej Górze jestem pierwszy raz.
5.Jaki cel mają takie zajęcia ?
  - W czasie swoich zajęć chciałambym pokazać młodzieży, że każdy z nas robiąc coś małego, może zmienić świat ! Chcę też pokazać młodzieży, że w różnych krajach, różnych częściach świata, na różnych kontynentach żyją ludzie tacy sami jak my.
6.Jaka atmosfera panuje na takich spotkaniach ?
  -Bardzo dobrze Cieszy mnie jak młodzi ludzie się angażują oraz jak wspólnie pracują.
7.Czy liczy pani na jakąś reakcję i działanie młodzieży ?
  -Tak! Warsztaty, które prowadzę tutaj w Zielonej Górze mają pokazać młodym ludziom, że łatwo i szybko możemy wpłynąć na życie Aszika Haszmira -11- latka z Pakistanu.


Dziękujemy za udzielenie wywiadu.
{/slide}

Rok szkolny 2023/2024

Zawodowcy

Poprawa dostępności oraz warunków kształcenia zawodowego w mieście Zielona Góra.

Początek strony