ul. Botaniczna 77
65-392 Zielona Góra

ZSZ PBO Zielona Góra

Zespół Szkół Zawodowych PBO

Ruszamy - nowy maraton pisania listów 2009.

Zobacz jak to było u nas w zeszłym roku na maratonie pisania listów. - IX MARATON PISANIA LISTÓW

Wyniki Maratonu:

  • Nasza szkoła: 70 listów
  • Zielona Góra: 895
  • Polska: 77.281


dziękuje za pomoc
pedagog ZSZ PBO

Amnesty Internatiomal informuje, COQUETTE NSINGA z KONGO została uwolniona z wiezienia

to tez dzięki waszemu zaangażowaniu, zapraszam do dalszych działań....

Więcej... na stonie maratonu

MARATON PISANIA LISTÓW

12 GRUDNIA 2008 ROKU

W Zespole Szkół Zawodowych PBO w Zielonej Górze

Maraton miał rozpocząć się od 9.00 ale z powodu dużego zainteresowania rozpoczęliśmy już o 8.05 !!!!

Pisanie listów (metodą tradycyjną) jest jak się okazało już dość zapomnianą sztuką wśród młodzieży.

Na pytanie kto w ciągu ostatniego roku napisał list do rodziny, kolegów, przyjaciół, pismo do urzędu  itp…. Pojawiały się bardzo nieliczne odpowiedzi twierdzące

MOŁDAWIA: TORTURY

Sergei Gurgurov został trwale okaleczony wskutek tortur jakim go poddano w czasie policyjnego zatrzymania w 2005 w Kiszyniowie.  Obrażenia głowy spowodowały u niego trudności z mówieniem. W rezultacie obrażeń kręgosłupa może chodzić jedynie o lasce. Ma pęknięte bębenki w uszach, co spowodowało całkowitą utratę słuchu w jednym z nich. Cierpi na depresję.

Władze Mołdawii nie zaoferowały żadnego zadośćuczynienia. Prokurator Generalny twierdzi, że Gurgorov udaje. Jego sprawą zajmuje się Trybunał  w Strasburgu.

ERYTREA: WIĘZIEN SUMIENIA

Abune Antonios  jest osiemdziesięcioletnim Patriarchą (Głową) Ortodoksyjnego Kościoła Erytrejskiego. Był przetrzymywany w areszcie domowym od stycznia 2006 do maja 2007. Następnie został aresztowany przez siły bezpieczeństwa i przeniesiony do specjalnie do tego celu przystosowanego domu w stolicy, Asmarze. Istnieją poważne obawy o stan jego zdrowia, gdyż cierpi on na cukrzycę, a nie otrzymuje lekarstw. Patriarcha  Antonios opierał się rządowej ingerencji w sprawy religijne a w roku 2004 protestował przeciwko aresztowaniu trzech księży Kościoła Ortodoksyjnego, potajemnie skazanych na więzienie. Amnesty International uznaje Abune Antoniosa za więźnia sumienia, aresztowanego wyłącznie za pokojowe korzystanie z prawa do wolności słowa  i wyznania.

KAMBODŻA – PRZYMUSOWE WYSIEDLENIA (PRAWO DO MIESZKANIA)

Władze Phnom Penh (stolicy Kambodży) od czerwca 2006 roku grożą eksmisją ponad 150 rodzinom mieszkającym w centrum miasta na ziemi zwanej Grupą 78. Od roku 1983, kiedy to pierwsi mieszkańcy osiedlili się w tej okolicy, wartość ziemi ogromnie wzrosła. Większość mieszkańców to biedni sprzedawcy uliczni, chociaż mieszkają tam także nauczyciele i urzędnicy państwowi niskiego szczebla. Po eksmisji władze planują przesiedlić ich w miejsce, gdzie nie ma bieżącej wody ani kanalizacji i gdzie w urągających wszelkim standardom warunkach egzystują tysiące osób eksmitowanych z innych dzielnic Phnom Penh.

IRAK – ZAGINIĘCIE, MOŻLIWE TORTURY

Nathum Mohammad Isma’il al-‘Ani jest jednym z 18 osób aresztowanych przez irackie siły bezpieczeństwa w grudniu 2005. Grupa ta została aresztowana pod zarzutem związków z siłą zbrojną przeciwną rządowi. Mężczyźni ci donieśli, że byli torturowani podczas przesłuchań – bici metalowymi pałkami, podduszani poduszkami, odmawiano im wody i jedzenia. Od stycznia 2006 roku brak jest żadnych informacji na temat Nathum Mohammad Isma’il al-‘Ani i 15 innych mężczyzn. Są ofiarami wymuszonego zaginięcia. Amnesty International obawia się o ich życie. Ciało jednego z mężczyzn z grupy zostało odnalezione - został on uduszony, jego ciało nosiło ślady tortur.

MEKSYK – PRZEMOC WOBEC KOBIET, NIERZETENY PROCES, TORTURY

Barbara Italia Mendez jest jedną z 26 kobiet, które zostały zatrzymane przez meksykańską policję w związku z protestami w Atenco. W areszcie były bite i gwałcone. Przez cztery lata nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności w związku z tą sprawą.

 

Początek strony