ul. Botaniczna 77
65-392 Zielona Góra

ZSZ PBO Zielona Góra

Zespół Szkół Zawodowych PBO

W dniach 7 - 10 grudnia 2018 r. gościliśmy w naszej szkole 10 osobową grupę uczniów wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pecel na Węgrzech. Wizyta była następstwem wygranego konkursu, rozpisanego przez Fundację Wacława Felczaka z siedzibą na Węgrzech. Z naszej strony w wymianie wzięło udział także 10 uczniów wraz z opiekunami. Wspólnie realizowaliśmy działania ujęte w ramach konkursu. Głównym celem było poznanie szkół partnerskich, nawiązanie i utrzymanie kontaktów między uczniami i gronem pedagogicznym, wymiana doświadczeń w dziedzinie nauczania, kultury, przede wszystkim rozpowszechnianie wiedzy o wspólnej polsko - węgierskiej kulturze i historii.

Spotkanie rozpoczęliśmy od zwiedzenia naszej szkoły i wspólnych prezentacji szkół oraz uczniów. Razem uczestniczyliśmy w warsztatach, wycieczkach i spacerach po mieście i okolicy. Zwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne w Ochli, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach pieczenia i ozdabiania pierników bożonarodzeniowych. Z wielkim zaciekawieniem obejrzeliśmy seans w Planetarium Zielonogórskim 
i interaktywne stanowiska w Centrum Przyrodniczym. Zwiedziliśmy Muzeum Ziemi Lubuskiej 
z przejmującym okrucieństwem Muzeum Dawnych Tortur i Muzeum Wina ukazujące historię winiarstwa 
i zagadnienia związane z kulturą winiarską. Chodząc z przewodnikiem po Zielonej Górze odkrywaliśmy elementy łączące Polskę i Węgry, jak np. wspomniane już tradycje winiarskie, widoczne w Ochli, a także w rewitalizowanym Wzgórzu Winnym i elementach zdobiących elewacje starych kamieniczek w postaci liści i gron winnych. Pobyt zakończyliśmy uroczystym obiadem w Palmiarni i wspólną kolacją podczas której obdarowywaliśmy się upominkami oraz podsumowaliśmy mile spędzone 3 dni.

Miłą niespodzianką przygotowaną przez szkolną stołówkę był tort w barwach flagi węgierskiej. Uczestnictwo w projekcie wniosło także walor edukacyjny. Uczniowie uświadomili sobie, jak ważna jest znajomość języków obcych i umiejętność swobodnego posługiwania się nimi. Wzrosła motywacja uczniów do nauki i umiejętność przełamywania barier komunikacyjnych. Z niecierpliwością czekamy do lutego, kiedy pojedziemy na Węgry i odwiedzimy nowo poznanych kolegów. Uczniowie już zakupili rozmówki polsko-węgierskie! Do zobaczenia w Budapeszcie.
Koordynatorem projektu jest germanistka pani Ewelina Kalińska.

Rok szkolny 2023/2024

Zawodowcy

Poprawa dostępności oraz warunków kształcenia zawodowego w mieście Zielona Góra.

Początek strony